Торгові ряди

dsc_4220

Торгові ряди збудовані на замовлення Ксаверія Браницького у 1809-1814 рр. у стилі ампір. Архітектор невідомий.

Квадратна споруда має відкритий внутрішній двір площею 1300 кв. м. По внутрішньому і зовнішньому периметрах рядів влаштовані криті галереї, що захищали відвідувачів від сонця й негоди. У центрі кожного з трьох фасадів були в’їзди у внутрішній двір для возів з товарами. Центральний вхід має високі гранітні сходи. Особлива цінність цієї пам’ятки архітектури національного значення в тому, що вона є однією з небагатьох уцілілих будівель такого призначення в Україні.

dsc_4591

Торгова площа виникла на початку XIX ст. у торгово-ремісничому центрі містечка Біла Церква, де стояли Торгові ряди, до яких сходилися вулиці Бердичівська (Богдана Хмельницького), М’ясна (залишилась у вигляді провулка), Рокитнянська (Шолом- Алейхема) та вулиця Клубна (Леся Курбаса). Площа була забудована дрібними магазинами та майстернями ремісників. Тут мешкали заможні міщани.

Свої попередні назви – Велика, Базарна, Торгова – площа отримала через проведення на її території ярмарків. У 1893 році з місцевих податків було виділено 25 тисяч карбованців на бруківку для Базарної площі, у 1899 році посаджено два сквери. У тридцяті роки минулого століття базар перенесли на вулицю Ярмаркову, а площу назвали іменем Леніна.

До 1991 року на площі було розташовано будинок міського комітету КПУ, де нині знаходяться міський голова, міська рада та виконком. За часів незалежності головній площі міста повернуто історичну назву Торгова площа, встановлено тимчасовий меморіал на честь Небесної Сотні та загиблих бійців АТО.

dsc_4582