Театр ім. П. К. Саксаганського

5

Історична довідка

Київський академічний обласний музично-драматичний театр імені П.К.Саксаганського

 Як живий організм, театр зробив перші кроки у далеких 30-их роках ХХ століття. 29 грудня 1933 року Наркомат освіти УРСР ухвалив рішення про утворення в місті Біла Церква 4-го Київського обласного робітничо-колгоспного театру. Це був один із восьми пересувних театрів на Київщині у той час і єдиний, який вистояв у непростих умовах постійного гастрольного життя. До його складу увійшли актори-випускники Київського інституту музики і драми ім. М.Лисенка та декілька акторів-курбасівців. Трупа тоді нараховувала 18 осіб. У 1935 році відбулася прем’єра вистави «Мірандоліна» К.Гольдоні. У репертуарі театру в той час – твори І.Котляревського, М.Старицького, М.Горького, Ф.Шіллера. Головні ролі в них виконували: М.Артемов, А.Шилова, М.Стебляк, Н.Кольцова, Ю.Недоля, О.Пронічев, М.Вітась, Л.Адолінська. Режисер театру – І.Ненюк.

У 1937 році на Республіканській Олімпіаді з виставою В.Суходольського «Устим Кармелюк» у постановці Юрія Григоренка колектив  з Білої Церкви займає І місце серед 22 пересувних театрів. Того ж року Радою Міністрів України театру було присвоєно ім’я П.К. Саксаганського за особистою згодою самого корифея української сцени.

Під час війни майже усі актори пішли на фронт. Але з початком 1946 року театр знову відновлює свою діяльність. 12 січня 1946 року відбулася прем’єра вистави «Літак запізнюється на добу» за п’єсою М.Рибака та І.Савченка. У 50-ті роки в репертуарі театру – вистави за п’єсами О.Островського, Лесі Українки, М.Горького, К.Гольдоні, М.Гоголя, І.Дунаєвського, О.Корнійчука.

З 1958 року театр іменується Київським обласним українським музично-драматичним театром ім.П.К.Саксаганського.

В 60-ті роки склад трупи налічує 20 акторів. У цей час і в наступні десятиліття в театрі працювали такі майстри сцени, як заслужений артист України М.Бондаренко, заслужений артист УРСР А.Скиба, заслужені артисти Л.Талах, М.Крсек, А.Щебатуріна, Н.Мазурчак, М.Сулима, Г.Кутурга, І.Кучер, М.Кучер, С.Рєзнік, В.Веснянка, О.Кольцова, Г.Чалій, З.Школіна, Г.Костомарова та багато інших блискучих акторів. Театр гастролює містами України, Білорусії, Молдови, Краснодарського краю, Казахстану…

Свій вклад до творчої скарбниці театру внесли видатні діячі мистецтва і культури, головні режисери: народний артист Ігор Рибчинський та заслужені артисти Микола Єсипенко, Еділ Ольшевський, Віталій Авраменко, Іван Казнадій, які працювали в театрі у 60-70-х роках. З 1969 року театр очолює Валентин Ілліч Петько. У 1971р. театр виборює друге місце серед театрів Радянського Союзу (І місце – МХАТ).

У 60-80-ті роки до репертуару театру увійшли: «Медея» Еврипіда, «Мірандоліна» К.Гольдоні, «Материнське поле» Ч.Айтматова, «Третя патетична», «Кремлівські куранти» М.Погодіна, «Інтервенція» Л.Славіна, «Каса маре» І.Друце, «Вій, вітерець» Я.Райніса, «Одруження» М.Гоголя, «Витівки Скапена» Ж.Мольєра, «Месьє Амількар» І.Жаміака, «Пігмаліон» Б.Шоу. Творча біографія театру збагачена творами української драматургії: «Циганка Аза», «Ой, не ходи, Грицю…», «Ніч під Івана Купала» М.Старицького, «Дай серцю волю…», «Зізі», «Перше кохання» М.Кропивницького, «Тарас Бульба», «Майська ніч» за М.Гоголем, «Правда і Кривда» за М.Стельмахом.

На початку 60-их років будівлю на Торговій площі, в якій на той час базувався Білоцерківський український музично-драматичний театр імені Панаса Саксаганського, закрили через аварійний стан, а згодом знесли. У 70-их роках з`явилася надія на будівництво нового театру. Однак сподівання так і не втілилися у реальність. Щоб привернути увагу влади до проблем театру, артисти проводили театралізовані акції на заболоченому майданчику в районі сьогоднішнього парку Шевченка, де вже навіть стриміли сваї майбутнього театру.

Зараз театр займає приміщення колишнього будинку офіцерів, яке у 2007 році було відремонтоване, однак не повністю відповідає вимогам сучасного театру. Крім того, зала розрахована на 234 місця, вже давно не вміщає усіх бажаючих.

У 1998 році театр стає міським та отримує фінансування з міського бюджету.

У 1999 році театр бере участь у фестивалі камерних і моно вистав «Золота Парсуна». На ньому актор Володимир Рєпін стає лауреатом за роль у моно виставі «Крак».

У 2001 році театральний колектив бере участь у Міжнародному театральному фестивалі сучасної української драми, а також у ІІ фестивалі українського мистецтва в Болгарії. Цього ж року в театрі відкрито малу сцену.

У 2002 році актор театру Микола Кам`ярук бере участь у фестивалі театрального мистецтва у Польщі.

З 2006 року, з приходом на посаду генерального директора – художнього керівника В`ячеслава Ускова, спостерігаються значні позитивні перетворення у театрі та стрімкий підйом. Важливою подією стає повернення йому статусу обласного. У листопаді 2009 року сталася визначна подія – театру надано статус академічного, завдяки бажанню та старанням усіх поколінь працівників театру.

Репертуар театру складають більше 60 вистав, серед яких – постановки за творами українських («Украдене щастя» І. Франка, «Сватання на Гончарівці» І. Квітки-Основ’яненка, «Кайдашева сім’я» і «100 000 (сто тисяч)» І. Карпенка-Карого та ін.) та зарубіжних класиків («Портрет Доріана Грея» О. Уайльда, «Три сестри» А. Чехова, «Отелло» В. Шекспіра та ін.), а також – сучасних драматургів («Дуже проста історія» М. Ладо, «Нелегалка» А. Крима, «Боїнг-Боїнг» М. Камолетті та ін.). Близько десяти дитячих вистав, серед яких – «Рапунцель» за казкою братів Грімм, «Красуня та Чудовисько» Ж. М.  Лепрес де Бомон, «Попелюшка» Є. Шварца та ін.). Окрім вистав, є і шоу-програми, присвячені до різноманітних визначних дат (Новий рік, День Святого Валентина, Восьме березня, День Театру, закриття та відкриття театрального сезону), а також – окремо створені повноцінні шоу-програми «Ми-українці» та «Небеса Європи» за участю артистів-вокалістів та артистів балету, що посідають у репертуарі театру вагоме місце. Шоу-програма «Небеса Європи» створена спеціально для гастролей по Європі, які театр планує найближчим часом.

Окрему увагу слід приділити театральному оркестру «Metropolis Orchestra» під керівництвом диригента Богдана Пущака. У 2015 році оркестром було створено три концертні програми – «Занурення в класику», «Theatrum Novus» та «Новорічний концерт оркестру». А також у березні 2016 року у МЦКМ «Жовтневий Палац» (м.Київ) відбудеться грандіозна концертна програма «Віденська весна. З любов’ю до України» у співпраці оркестру Театру імені Саксаганського з всесвітньовідомим австрійським диригентом Куртом Шмідом.

Справжня окраса театру – професійний балет із випускників вузів Херсона, Дніпропетровська, Донецька, Києва. Щороку здійснюються постановки більше 80 хореографічних постановок для шоу-програм та вистав. Кожна з них вражає майстерністю виконання, оригінальністю хореографів-постановників та емоційною наповненістю.

Артисти-вокалісти, кожен з яких володіє неповторним голосом, не меншою мірою наділені драматичним талантом. Кожен вихід на сцену – маленька вистава, кожна пісня – маленьке прожите життя.

Керівництво та колектив театру докладають максимум зусиль, щоб кожна зустріч із театральним мистецтвом для глядачів була бажаною, комфортною та доступною. Для найменш забезпечених верств населення запроваджено проект «Соціальні вистави», завдяки якому студенти, пенсіонери, інваліди – усі категорії, які мають певні пільги, передбачені законодавством України, – можуть дозволити собі купити квиток за прийнятною ціною і долучитися до мистецтва театру.

Театр ім. П. Саксаганського – учасник та переможець міжнародних та всеукраїнських фестивалів: Всеукраїнське свято театрального мистецтва «Вересневі самоцвіти» у м. Кіровограді, Міжнародний фестиваль жіночої творчості ім. Марії Заньковецької у м. Ніжині, фестиваль мистецтв України у м. Києві, Міжнародний фестиваль «Сцена людства» в м. Черкаси, театральний фестиваль «Театральна елегія» у м. Іллічівську, Міжнародний фестиваль комедії «Талія» у Тарнові (Польща), Міжнародний театральний фестиваль «Мельпомена Таврії», Відкритий регіональний фестиваль театрального мистецтва «В гостях у Гоголя» (м. Полтава), Міжнародний театральний фестиваль «Мандруючі зірки». У квітні 2012 р. в театрі ім. П. Саксаганського відбувся І Всеукраїнський фестиваль молодої української режисури ім. Леся Курбаса, а у квітні 2016 року Театр відкриває перший Міжнародний театральний фестиваль «Юр’ївські театральні вечори» за участю найкращих українських та світових театрів.

Театр імені Саксаганського проводить активну гастрольну діяльність містами Київської області (Богуслав, Тараща, Васильків, Тетіїв, Бориспіль, Обухів тощо) та містами всієї України (Житомир, Черкаси, Київ, Умань, Полтава, Ужгород, Дрогобич тощо) з різноманітними виставами та шоу-програмами.

Працівники Театру імені Саксаганського нагороджені найвищими державними званнями. Серед творчого колективу – заслужені діячі мистецтв України (генеральний директор-художній керівник В`ячеслав Усков та балетмейстер Світлана Дядюн), народна артистка України Лідія Дяченко та заслужені артисти (Світлана Волкова, Всеволод Шекіта, Віктор Надем`янов, Іван Калініченко, Надія Моцна, Євгеній Тодоракін, Людмила Мерва, Світлана Лановенко).

Працівників театру за самовіддану творчу працю і особистий внесок у розвиток культури нагороджено почесними  орденами «Княгині Ольги», «За заслуги», Міжнародного академічного рейтингу популярності «Золота Фортуна»; медалями «Золота Фортуна», урядовими грамотами, грамотами Міністерства культури і туризму України, облдержадміністрації, обласної, районної та міської рад, літературно-мистецькими преміями ім. І. Нечуя-Левицького, М. Вінграновського,  премією НСТДУ ім. П. Саксаганського,  премією ім. М. Заньковецької та іншими відзнаками.

1

Народне шоу «Кайдашева сім`я» І. Нечуя-Левицького, реж. В. Стасенко

2

Драма «Нехай одразу двох не любить» за М. Старицьким, реж. М. Яремків

3

Комедія «Боїнг-Боїнг» М. Камолетті, реж. А. Прокоп`єв

4

 Казка «Незнайко. Я повернувся», інсценізація В. Ускова, реж. В.Усков

Напишіть відгук